Czy mój telefon będzie działał w USA

Wyjeżdżając za granicę i zabierając ze sobą telefon komórkowy, martwimy się zwykle jedynie o to, aby mieć włączony roaming. W przypadku podróżowania po Europie to wystarczy, jednak gdy jedziemy do USA to nie wszystko – należy mieć też odpowiedni telefon.

Telefonia komórkowa w USA

W USA działają dwa standardy telefonii komórkowej CDMA i GSM, są one ze sobą niekompatybilne i wymagają różnych aparatów. Przywożąc swój telefon z Europy korzystamy z sieci GSM. Dwóch największych operatorów GSM w stanach to AT&T Mobility i T-Mobile USA.

Roaming

Dobra wiadomość jest taka, że czterej najwięksi polscy operatorzy mają podpisane umowy roamingowe zarówno z AT&T jak i z T-Mobile. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić w cenniku naszego operatora, roaming w której z nich jest tańszy i po wylądowaniu w stanach ustawić w telefonie korzystanie z konkretnej sieci.

Prepaid

Planując zostać na dłużej możemy pomyśleć o kupnie karty prepaid (nazywana też „Pay and go”). Nie jesteśmy wtedy ograniczeni tylko do dwóch największych operatorów, możemy wybrać z pośród lokalnych operatorów oferujących mniejszy zasięg np. tylko w jednym stanie, ale za to z o wiele niższymi stawkami. Musimy zadbać, aby nasz telefon nie posiadał blokady SIM-lock. Należy również pamiętać, że często płacimy również za odbieranie połączeń.

Pokrycie sieci w USA

Czas na gorsze wiadomości. Po pierwsze zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w Polsce mamy zasięg w telefonie praktycznie wszędzie, białych plam w pokryciu naszego kraju siecią komórkową jest niewiele. Wystarczy spojrzeć na mapki pokrycia przez AT&T oraz T-Mobile żeby przekonać się, że w niektórych stanach mogą być problemy. Oczywiście nie ma, co się martwić, jeżeli będziemy przebywać w większych miastach.

Częstotliwości GSM

Druga zła wiadomość jest taka, że operatorzy w Stanach korzystają z innych częstotliwości niż w Europie. Oficjalne pasma częstotliwości komórkowych GSM w USA to 850MHz i 1900MHz, większość telefonii komórkowej na świecie działa w pasmach 900MHz i 1800MHz. Pasmo 1900MHz używane jest głównie w miastach, a 850MHz na terenach o mniejszym zagęszczeniu ludności. Dlatego w zależności od potrzeb wystarczy, aby twój telefon obsługiwał przynajmniej pierwszą z tych częstotliwości, jednak musisz się wtedy liczyć z tym, że w niektórych miejscach możesz tracić zasięg. Idealnym rozwiązaniem jest aparat obsługujący wszystkie dostępne pasma, ponieważ dla takich aparatów projektowane były sieci.

Jak sprawdzic jakie pasma obsługuje mój telefon

Większość dostępnych telefonów w Polsce jest trzyzakresowa 900/1800/1900, tylko niektóre nowsze modele obsługują również 850MHz. Aby sprawdzić jakie pasma obsługuje nasz telefon wchodzimy na stronę GSM Arena i w polu wyszukiwania wpisujemy model naszego telefonu.

Strona GSM Arena

Interesuje nas to co widoczne jest w polu „2G Network”. Na przykładzie nasza wersja telefonu obsługuje tylko 900/1800/1900, więc dla pewności lepiej poszukać nowszego telefonu.

Czy telefon z USA będzie działał w Polsce?

Po pierwsze musi to byc telefon GSM, telefony CDMA nie będą działać w Polsce, nie ma nawet mozliwości ich przerobienia. Telefon CDMA można rozpoznać po tym że nie posiada karty SIM. Po drugie musi on obsługiwać europejskie pasma 900MHz i 1800MHz. Po trzecie musi mieć aktywny roaming, lub nie posiadać SIM-locka jeśli ma pracować w polskiej sieci.