Pierwszy lot – jak zachować się na lotnisku

Bilet

Kupno biletu, zwłaszcza po okazyjnej cenie to temat na osobny artykuł, na potrzeby tego założymy że już go posiadasz. Obecnie w większości przypadków w postaci strony forrmatu A4. Zapoznaj się z nim dobrze.

Znajdziesz na nim informacje o lotniskach i terminalach wylotu i przylotu dla każdego odcinka podróży np. WARSAW TERMINAL:A. Obok nazwy lotniska często stosuje się też jego trzyliterowe oznaczenie IATA, szczególnie jeżeli miasto posiada kilka lotnisk np. WAW – Warszawa, WMI – Modlin, ORD – Chicago-O'Hare

Daty i godziny odlotu i lądowania są zawsze podane w czasie lokalnym danego lotniska to samo dotyczy się też podanej godziny, o której zamykane są bramki odprawy.

Numer lotu składa się z dwóch znaków oznaczenia linii lotniczej (LO – Lot, W6 – wizzair, AZ – Alitalia) i kilku cyfr np. LO27.

Jeżeli na bilecie nie ma informacji o bagażu wtedy jego ilość jest opisana w regulaminie przewoźnika, warto odwiedzić jego stronę internetową. Każda linia lotnicza może mieć trochę inne przepisy dotyczące ilości i wagi bagażu w zależności od długości lotu.

Jedziemy na lotnisko

Na lotnisko nie można przyjechać na ostatnią chwilę, jeśli spóźnisz się na odprawę, obsługa nie wpuści cię na pokład, nawet jeśli posiadasz bilet.

Dobrą praktyką jest że przed przyjeżdżamy dwie godziny przed lotem międzynarodowym, a jeśli lecimy do USA lub Kanady to na 3-4 godziny przed startem. W większości przypadków pozwoli to nam na wejście na pokład bez potrzeby biegania po lotnisku. ale czasem (zwłaszcza w sezonie) natrafimy na długie kolejki. Trudno to przewidzieć, dlatego przyjazd na lotnisko dwie godziny przed planowanym odlotem nie jest wcale przesadą.

Dla lotnisk położonych blisko centrum można dostać się komunikacją miejską. Gdy jest położone daleko od centrum miasta zwykle można skorzystać z usług tzw. shuttle busów. Np. do lotniska w Modlinie modlinbus.pl. Ważna uwaga, duże lotniska mogą mieć po kilka terminali, czasami dosyć od siebie oddalonych dlatego ważne jest aby trafić na odpowiedni, sprawdź na bilecie.

Jeżeli jedziemy samochodem, możemy skorzystać z płatnego parkingu przy lotnisku. Warto wcześniej porównać ceny, w zależności od odległości od lotniska mogą się znacznie różnić. Zwykle z takiego parkingu mamy bezpłatny transport na lotnisko i z powrotem. Gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas lub większą grupą i jest to kilka samochodów, możemy spróbować wytargować zniżkę.

Odprawa (check-in)

Dotarliśmy na lotnisko, szukamy hali odlotów (departures). Jeżeli potrzebujemy możemy zapytać obsługi o drogę. Jeżeli nie znamy dobrze języka, pokazujemy wydrukowany bilet.

W hali odlotów odnajdujemy ekran, na którym widnieje lista najbliższych odlotów. Wyszukujemy nasz lot: godzina odlotu, nazwa docelowego lotniska, nazwa linii i numer lotu. Obok tych informacji podany będzie numer stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in desk). Jeżeli jesteśmy za wcześnie to stanowiska dla naszego lotu mogą być jeszcze nie czynne i nie będzie informacji o nich na ekranie.

Gdy wyświetlą się numery stanowisk podchodzimy do jednego z nich. Na ekranie nad stoiskiem powinien być wyświetlony numer naszego lotu, kierunek oraz przewoźnik. W przypadku tanich linii kilka lotów może być obsługiwanych na tym samym stanowisku. Podajemy nasz bilet i paszport lub dowód osobisty, a nasz główny bagaż rejestrowany (checked-in baggage) kładziemy na wagę obok. Jeżeli jego waga przekroczy dopuszczalne wartości ustalone przez naszego przewoźnika baggage allowance będziemy musieli uiścić opłatę za nadbagaż (excess baggage fee). Walizka dostanie naklejkę dzięki której będzie wiadomo, jakim samolotem i dokąd ma polecieć. Będzie transportowana w luku bagażowym, odbierzemy ją dopiero na lotnisku docelowym.

Pracownik linii lotniczych sprawdzi nasze dokumenty, ewentualne wizy oraz naszą rezerwację. My będziemy mogli wybrać miejsca, na których chcemy siedzieć. Jeśli nie wszystkie miejsca, o jakie nam chodzi, są zajęte, nasza prośba na pewno będzie uwzględniona. Jeśli wszystko będzie w porządku to dostaniemy kartę pokładową (boarding card), która jest przepustką na pokład samolotu. Na niej będzie wydrukowany numer bramki (gate) i numer naszego miejsca w samolocie(seat) np 21B. W przypadku tanich linii wybór miejsca jest dostępny tylko za dopłatą, a pozostałe miejsca nie są numerowane. Na bilecie będzie nalepiona nalepka odpowiadająca tej na naszym bagażu rejestrowanym, jest ona dowodem że oddaliśmy bagaż.

Jeśli Twój lot jest z przesiadką, wtedy podczas pierwszej odprawy powinieneś dostać osobne karty pokładowe na każdy odcinek podróży.

Odprawę możesz również zrobić wcześniej przez internet na stronie przewoźnika – podajesz tam swoje dane i numer biletu a w rezultacie otrzymujesz kartę pokładową (boarding pass), którą również musisz wydrukować. W tanich liniach odprawa przez internet jest darmowa, natomiast na lotnisku najczęściej dodatkowo płatna. Jeżeli mamy bagaż rejestrowany to i tak będziemy musieli stać w tej samej kolejce do check-in aby nadać bagaż. Jeżeli nie mamy bagażu rejestrowanego to po przyjeździe na lotnisko udajemy się z kartą pokładową bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa.

Jeszcze jeden sposób odprawy to stanowiska Self-chceck na lotnisku do samoobsługowej odprawy, obsługują one tylko niektóre linie lotnicze.

Kontrola bezpieczeństwa

Przed nią musimy pożegnać się z odprowadzającymi, gdyż dalej już nie mogą przejść. Przy wejściu będzie skanowana nasza karta pokładowa.

Do kontroli zabieramy ze sobą bagaż podręczny (hand baggage), podlega on również osobnym regulacjom linii lotniczych co do rozmiaru. Oprócz tego kontrola bezpieczeństwa sprawdzi czy nie zawiera on niedozwolonych przedmiotów jak broń, noże, butelki. Pełną listę zabronionych przedmiotów możemy znaleźć na stronie lotniska. Lepiej zapoznać się z tą listą wcześniej i przepakować takie przedmioty do bagażu rejestrowanego. Jeżeli zostaną wykryte podczas kontroli bezpieczeństwa to będziemy musieli je wyrzucić i zostaną one później zutylizowane. Jeśli masz przy sobie jakiś napój, to ostatni moment, żeby się napić, butelki obsługa każe Ci wyrzucić do kosza.

Podczas kontroli bezpieczeństwa wkładamy nasze rzeczy do plastikowych kuwet, które potem poruszając się na taśmie zostaną przeskanowane. Powinniśmy wypakować do nich z naszego bagażu wszystkie elektroniczne przedmioty (laptopy, aparaty fotograficzne, telefony, ładowarki). Zdejmujemy kurtki, paski, odkładamy również portfele zegarki i inne metalowe przedmioty. Obsługa może nas również poprosić o zdjęcie butów.

Tak przygotowani możemy przejść przez bramkę do wykrywania metali. Jeżeli nie mamy szczęścia czeka nas dokładniejsza kontrola – powinniśmy się stosować do poleceń obsługi. Po zakończonej kontroli zabieramy swoje rzeczy i przechodzimy dalej.

Bramka (gate) i oczekiwanie na samolot

W przypadku tanich linii najczęściej nie mamy numeru bramki wydrukowanego na bilecie i po przejściu kontroli bezpieczeństwa powinniśmy sprawdzić na ekranach nasz numer bramki. Jeżeli nie będzie wyświetlony to niestety musimy czekać.

W przypadku normalnych linii będziemy mieli na karcie pokładowej wydrukowany numer bramki, udajemy się w jej kierunku, na dużych lotniskach może to zająć nawet kilkanaście minut. Warto też sprawdzań ekrany czy numer bramki się nie zmienił od czasu wydrukowania karty. Lotnisko jest wszędzie oznakowane, tak że nie powinniśmy się zgubić. W razie problemu możemy pokazać kartę pokładową komuś z obsługi i pokieruje nas w odpowiednim kierunku.

Jeżeli nasz lot jest wewnątrz strefy schengen to dotrzemy bezpośrednio do bramki. Jeżeli to lot poza to po drodze do bramki natrafimy na kontrolę graniczną. W europie stajemy do kolejki "EU Passports" zwykle są szybsze, w innych państwach musimy stać w kolejkach oznaczonych "Non-citizen/visitors". Tam straż graniczna sprawdzi naszą kartę pokładową i dokumenty paszport lub dowód osobisty. Po kontroli idziemy dalej do naszej bramki. Po dotarciu w zależności od tego ile zostało nam czasu do rozpoczęcia wpuszczania na pokład samolotu (boarding) czekamy, możemy skorzystać z toalety, sklepów w strefie bezcłowej, napić się kawy lub soku w jednym z barków a nawet coś zjeść. Jeżeli kupimy w nich napoje, możemy je wnieść na pokład samoloty bez żadnych restrykcji. Dotyczy to również alkoholu.

Podczas oczekiwania w monitorze nad bramką wyświetlany będzie nas lot i planowana godzina odlotu lub rozpoczęcia boardingu. Dodatkowo pojawić się mogą następujące komunikaty delayed – gdy lot jest opóźniony, podana będzie nowa godzina lub cancelled – gdy lot został z jakiegoś powodu odwołany, wtedy idziemy do pracownika przy bramce po dalsze instrukcje

Wejście na pokład.

Gdy rozpocznie się wpuszczanie na pokład (boarding) pierwszeństwo wejścia mają osoby podróżujące wyższą klasą lub ci którzy wykupili pierwszeństwo wejścia na pokład w przypadku tanich linii.

Przygotowujemy kartę pokładową i dokument, stajemy w kolejce, przy wejściu pracownik linii lotniczej sprawdzi ją czasami odrywając część. Możemy już przejść na pokład maszyny. Jeśli samolot stoi blisko budynku lotniska prosto do kabiny przejdziesz rękawem. Jeśli jednak został podstawiony w głębi lotniska, będziemy musimy podjechać do niego specjalnym autobusem lub podejść po płycie lotniska i wejść po trapie.

Na pokładzie powitają Cię stewardessy i skierują w odpowiednim kierunku. Wyszukujemy nasze miejsce po numerze lub w przypadku tanich linii wybieramy jedno z wolnych. Nasz bagaż podręczny umieszczamy w schowkach u góry lub pod fotelami w zależności od samolotu. Dalej stosujemy się do instrukcji personelu pokładowego, zapinamy pasy i lecimy. Zwykle najbardziej stresującymi momentami są start i lądowanie kiedy zwykle trochę może trząść ale również z powodu zmian ciśnienia, przez co zatykają nam się uszy. Wiele osób pomaga sobie je odetkać żując gumę.

Ewentualna przesiadka

Po wylądowaniu na lotnisku przesiadkowym nie musisz się już odprawiać, idziesz prosto do gate'u na kolejny samolot. Nie odbierasz też swojego bagażu – obsługa lotniska umieści go we właściwym samolocie. Po wylądowaniu może nas czekać kontrola paszportowa. Po tym idziemy za znakami "connecting flighs" i szukamy numeru bramki z naszego drugiego biletu. Dalej jest taka sama procedura jak przy pierwszym odcinku lotu.

Jeżeli mamy przesiadkę w USA to po kontroli paszportowej będziemy musieli odebrać nasz bagaż rejestrowany, przejść kontrolę celną i nadać go ponownie na kolejny odcinek podróży.

Przylot

Tak jak przy przesiadce w zależności od kraju może czekać nas kontrola paszportowa. Następnie idziemy po odbiór bagażu rejestrowanego (baggage claim) i odnajdujemy odpowiednią taśmę, na której po jakimś czasie pojawi się nasz bagaż. W przypadku, gdyby po dłuższym czasie nie pojawił się szukamy napisów „lost luggage”, gdzie powinniśmy to zgłosić. Następnie może czekać nas kontrola celna, a potem już tylko wyjście z lotniska. Jeżeli nie mamy zapewnionego transportu uważajmy na fałszywe taksówki.